top of page

SKARBY KATEDRY

W skarbcu katedry znajduje się relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski od czasów Władysława Jagiełły poczynając. Stanowił on część skarbca koronnego, który w 1669 roku wywiózł bezprawnie po abdykacji król Jan II Kazimierz. Ponadto znajdują się tam relikwie Świętego Jana Pawła II.

Relikwie nie ucierpiały w wyniku pożaru, zostały bezpiecznie wyniesione razem z pozostałymi artefaktami znajdującymi się w skarbcu.

PLAC

3 września 2006 dla uczczenia Jana Pawła II paryski plac przed głównym wejściem do katedry nazwano Dziedziniec Notre-Dame – Plac Jana Pawła II (fr. Parvis Notre-Dame – place Jean-Paul II). Mer Paryża Bertrand Delanoë oraz kardynał Jean-Marie Lustiger odsłonili na placu pamiątkową tablicę, na której umieszczono również lata urodzin i śmierci polskiego papieża (1920–2005) oraz pontyfikatu (1978–2005).

POMNIK

25 października 2014 przed Katedrą z inicjatywy Polskiej Misji Katolickiej we Francji odsłonięto Pomnik Papieża Jana Pawła II.

KAPLICA

1 grudnia 2018 r. z okazji uroczystości związanej z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowano w Katedrze Notre Dame Kaplicę Polską z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Do kaplicy wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II. Kaplica nie ucierpiała w czasie pożaru katedry, który wybuchł w kwietniu 2019 roku.

ARCHITEKT

Na podstawie wstępnych szkiców Viollet-le-Duca odbudowany został zamek w Gołuchowie (1875–1885).

Le-Duc zaprojektował też wykonany w 1876 roku ołtarz do krypty św. Leonarda na Wawelu, gdzie mszę prymicyjną odprawił Karol Wojtyła.

bottom of page