NOTRE
DAME



KOGUT
Na szczycie iglicy Katedry Notre Dame, Eugène Viollet-le-Duc umieścił relikwiarz w kształcie koguta z relikwiami św. Genowefy, św. Dionizego i fragment korony cierniowej Jezusa Chrystusa.
Relikwiarz w czasie pożaru katedry w 2019 roku, znajdował się na szczycie iglicy płonącej sygnaturki. Nienaruszony został odnaleziony po pożarze.
Św. Genowefa często przedstawiana jest z dwoma kluczami Paryża u pasa, jest ona opiekunką miasta i inicjatorką budowy słynnej bazyliki w Saint-Denis, która zapoczątkowała we Francji sztukę gotyku
Św. Dionizego przedstawia się jako biskupa niosącego swoją obciętą głowę. Był on pierwszym biskupem Paryża (od około 250 r.) i jest patronem Francji. Według legendy w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Waleriana, został ona razem z innymi męczennikami poddany torturom ścięty na wzgórzu Montmartre w Paryżu (francuska nazwa Montmartre pochodzi od łac. Mons Martyrium i oznaczająca górę męczenników). Po ścięciu Dionizy wstał i podniósł swoją głowę, którą przeniósł przez zgromadzony tłum i przemierzył z nią kilka kilometrów do obecnego Saint-Denis, tam oddał ją pobożnej kobiecie i umarł. Jego pochodowi towarzyszyły śpiewy anielskich chórów. Przedstawienie św. Dionizego możemy odnaleźć na portalu w fasadzie katedry.
ODWRÓCONY APOSTOŁ
Eugène Viollet-le-Duc u nasady sygnaturki umieścił figury dwunastu Apostołów. Jeden z nich św. Tomasz, patron między innymi: architektów, budowniczych, murarzy, cieśli i kamieniarzy zwrócony jest twarzą w stronę katedry, a jego oblicze jest portretem architekta.
Przed pożarek katedry w 2019 roku, wszystkie figury zostały zdemontowane i oddane do renowacji.
DZWONY
Największy dzwon katedry, kolosalny bourdon z 1681 r. zwany Emmanuel, jest najsłynniejszym dzwonem we Francji, swoje piękne brzmienie zawdzięcza 500 kg sercu, do którego odlewu dodano srebrną i złotą biżuterię ofiarowaną przez paryżanki.
Wszystkie 20 dzwonów z wyjątkiem słynnego Emmanuela zostało usuniętych podczas Rewolucji Francuskiej i przetopione na armaty.
Do obsługi dzwonów potrzebne było kilka osób, do tego celu zapraszano paryskich bezdomnych, którym w ramach zapłaty oferowano ciepły posiłek. Po francusku dzwon to cloche, stąd też pochodzi nazwa kloszard fr. clochard.